Velorex na moderní způsob: BMW představuje koncept Gina s látkovou karoserií

[2008] Když se řekne auto s látkovou karoserií, asi se vám jako první vybaví Velorex. BMW ale tuhle myšlenku oživilo na konceptu Gina. 

Celým jménem se nová studie s karoserií dvoumístného roadsteru jmenuje Gina Light Visionary Model a už na první pohled jde o velice zajímavý stroj. Jeho základem je platforma s podélně uloženým osmiválcovým benzinovým motorem a pohonem zadních kol, tím ale běžné věci končí. Karoserie využívá hliníkové pomocné hliníkové rámy, přes které je natažena speciální látka. Kvůli větší pružnosti je pak na některých místech hliník nahrazen pružnějším karbonem.

Speciální látka je velmi pružná a velmi odolná. BMW uvádí, že tomuto materiálu nevadí ani horko, ani chlad a že dokonce odpuzuje vodu. Další zajímavou vlastností je fakt, že látka není průhledná, ale zároveň propouští světlo. Díky tomu dostal vůz dozadu světla, která jsou schovaná pod touto látkovou karoserií, takže pokud se nerozsvítí, vůbec je nevidíte.

Vzpomínáte? BMW 850i Cabriolet: Nádherné dvanáctiválcové kabrio se vyrábět nebude

Tým designérů v čele s Chrisem Banglem využili myšlenku látkové karoserie zejména kvůli tomu, že jim pružný vnější materiál umožňuje měnit tvar auta samotného. Pomocné rámy jsou ovládány elektricky a hydraulicky a podle jejich přesné polohy může mít vůz třeba vyšší kapotu nebo výraznější prahy a případně i větší zadní spoiler.

Mimořádně efektní záležitostí jsou pak přední světla. Když auto nesvítí, jsou zavřená, když je rozsvítíte, otevřou se přesně tak, jako to známe z očí. Podobně se otevírá také přední kapota. Design pak ještě dále vylepšují dveře otevírané vzhůru, dvacetipalcová kola nebo zadní karbonový difuzor. BMW je na koncept Gina patřičně hrdé, což se dá pochopit. Jde o hodně povedenou záležitost.


Mezitím v roce 2019

Některé prvky designu konceptu Gina si sice v minulosti našly cestu do sériové výroby, myšlenka látkové karoserie s možností měnit tvar ale použita nikdy nebyla. BMW se ke konceptu Gina sice aktuálně vrátilo, ale výsledkem není další atraktivní studie, nýbrž malý látkový karavan označený jako Futurelight. Tahle věc vznikla ve spolupráci se společností North Face a představena byla na aktuálním veletrhu CES. Zajímavostí je to, že látka v sobě obsahuje nesmírně malé otvory, takže může skrz zní proudit vzduch a ve stanu se vám tedy bude dobře dýchat, ale voda se do tohoto malého karavanu nedostane. Pravda, věc je to zajímavá, ale původní Gina byla prostě lepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *