Velkou cenu Belgie vyhrál Michael Schumacher. Je to jeho první vítězství v kariéře

[1992] Velkou cenu Belgie, kterou do značné míry poznamenal déšť, vyhrál německý jezdec Michael Schumacher. Jde o jeho úplně první vítězství v seriálu F1.

Dne 30. srpna 1992 se jela Velká cena Belgie. Šlo o zajímavý závod plný dramatických momentů, kdy například už při kvalifikaci měl vážnou nehodu Éric Comas, jehož automobil zůstal stát na trati sice bez kol, ale s běžícím motorem. Ayrton Senna jedoucí kolem neváhal, zastavil u Comasova auta a vypnul jeho motor vypnul, čímž mu dost možná zachránil život. Kvalifikaci nakonec vyhrál Nigel Mansell s Williamsem, druhé místo získal právě Ayrton Senna a jako třetí odstartoval do tohoto závodu Michael Schumacher s Benettonem. I pro něj měl belgický závod zajímavý podtext. Přesně před rokem si totiž na stejném místě odbyl svůj debut v seriálu F1.

V úvodu závodu vedl Senna, kterého ale posléze předjel Nigel Mansell. Jenže pak začalo pršet a právě v té chvíli se dostal před Sennu druhý Williams, za jehož volantem seděl Riccardo Patrese. Schumacher v té chvíli jel na čtvrté příčce. Jezdci před ním ale postupně zamířili do boxů, aby nasadili pneumatiky do deště. Schumacher se tak ocitl za prvním místě.

Vzpomínáte? Máte dost peněz? Pak není problém objednat si Ferrari, které vznikne jen pro vás

Jenže udělal drobnou chybu, na chvíli se ocitl mimo trať a také on musel zamířit kvůli riziku poškození pneumatik do boxů. Na rozdíl od ostatních ale opět nasadil klasické pneumatiky pro suchou trať, protože déšť mezitím ustal. Zbylí jezdci tak museli znovu zastavit a znovu nasadit suché pneumatiky, čímž se Michael Schumacher vrátil zpět na první příčku, kterou už do konce závodu nepustil.

Historicky první vítězství Michaela Schumachera doprovodil Nigel Mansell na druhém místě a Riccardo Patrese na místě třetím. Michael Schumacher pak zajel také nejrychlejší kolo závodu (1 minuta a 53,791 sekund).

Mezitím v roce 2018

Od prvního vítězství slavného jezdce v seriálu F1 už uplynula dlouhá doba. Michael Schumacher během své kariéry toto zopakoval více než devadesátkrát a celkově získal sedm jezdecký titulů mistra světa. Se závoděním skončil v roce 2012. V současnosti se svět více než o jeho úspěchy ale zajímá o jeho zdravotní stav, protože se tento slavný jezdec koncem roku 2013 vážně zranil při lyžování. Od té doby je v péči lékařů a rodina drží podrobnosti o zdraví Michaela Schumachera v tajnosti.

Mimochodem, Michael Schumacher se narodil 3. ledna 1969, což znamená, že právě slaví jubilejní 50. narozeniny. Tuhle skutečnost připomene muzeum Ferrari výstavou věnovanou Schumacherovi a ke stažení je také speciální aplikace „Schumacher. The Official App“. Také ta má sloužit jako virtuální muzeum připomínající slavné okamžiky z kariéry tohoto jezdce.

Na přiložených videích si můžete připomenout jak belgický závod z roku 1992, tak tiskovou konferenci, která se konala po dojetí do cíle, kde samozřejmě Michale Schumacher hraje hlavní roli.