Vector W8 Twin Turbo: Americká raketa s výkonem 600 koní zvládne až 322 km/h

[1990] V Americe byl představen opravdu zajímavý stroj. Jmenuje se Vector, má dvakrát přeplňovaný osmiválec, nejmodernější materiály a je neuvěřitelně rychlý. Pokud byste měli zájem, budete potřebovat hodně tučné finanční rezervy.

O projektu označovaného jako Vector se mluvilo delší dobu, ale až na jaře 1990 se tohle auto konečně ukázalo na veřejnosti. Stroj, který měří na délku 4370 mm, na šířku 1930 mm a na výšku pouze 1080 mm, je přehlídkou nejmodernější techniky. Jeho základem je rám kombinující ocel a hliník, na karoserii byly použity kompozity nebo dokonce plasty. Ale tím to nekončí. Vector byl od počátku stavěn jako stroj pro extrémně vysoké rychlosti, takže se dbalo i na další detaily. Hadice jsou například pancéřové a kabely mají pro větší odolnost teflonovou vrstvu.

Všechno toto snažení přineslo také poměrně nízkou hmotnost, která se pohybuje kolem 1,6 tuny. O takto relativně malou váhu se ale stará extrémně výkonný motor. Jde o osmiválec Chevrolet, který prošel rozsáhlými úpravami. Jeho objem je šest litrů, pracuje s elektronickým vstřikováním, má dvě turbodmychadla i mezichladič stlačeného vzduchu. Základní parametry jsou 600 koní při 5700 ot./min a 786 Nm dostupných při 4800 ot./min. Už v době představení prvního kusu se ale hovořilo o tom, že není problém zvýšit plnicí tlak turbodmychadel, čímž by se motor dostal na 700 koní a až 1000 Nm.

Vzpomínáte? Isdera Commendatore 112i: Neuvěřitelný supersport s motorem Mercedes-Benz 6.0 V12

Autoři tohoto stroje ovšem měli problém s převodovkou, která by se uměla vypořádat s takto vysokým točivým momentem. Nakonec byl k příčně zastavěnému motoru přidán automat, který má ale pouze tři rychlostní stupně. Stovku zvládne Vector W8 Twin Turbo za čtyři sekundy a maximálně se rozjede na 322 km/h. Poháněná je samozřejmě zadní náprava.

Interiér je nesmírně futuristický a jednoznačně odkazuje na stíhací letadla. Je zde množství různých kontrolek a ovladačů, přičemž volič automatu má řidič po své levé ruce. Zajímavostí je uspořádání interiéru jako takového. Vector totiž nemá středový tunel. Přestože v základu je auto klasicky dvoumístné, počítá se i s řešením, kdy budou vedle sebe vpředu naskládána tři sedadla.

Vector W8 Twin Turbo je nesmírně zajímavý vůz, přičemž je zcela evidentní, že pokud ho v běžném provozu někdy potkáte, bude to hotový svátek.


Mezitím v roce 2018

Vector Motors se vrací po letech zpět. V Americe je aktuálně připravován nástupce pojmenovaný jako WX8, který má být naprosto brutálním supersportem. Autoři projektu počítají s několika variantami, kdy ta nejvýkonnější dostane desetilitrový osmiválec o výkonu přes 2000 koní. Nejvyšší rychlost má být za hranicí 480 km/h a zrychlení z nuly na 100 km/h údajně proběhne hluboko pod tři sekundy. Zda se nakonec novodobý Vector opravdu dočká výroby, to se ještě teprve uvidí. Aby měla společnost dost financí, aktuálně prodává dva se vzácné prototypy, které předcházeli původnímu modelu W8 Twin Turbo.

2 komentáře: „Vector W8 Twin Turbo: Americká raketa s výkonem 600 koní zvládne až 322 km/h

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *