Suzuki 750 Nuda je koncept motocyklu, na kterém se rozhodně nudit nebudete

[1987]  Výstava Tokyo Motor Show přinesla kromě jiného také zajímavý koncept značky Suzuki. Ta představila futuristický motocykl 750 Nuda. 

Stejně jako automobily, také motocykly prochází nezadržitelným vývojem a také v této oblasti se objevují mnohé zajímavé koncepty, jako dokázalo Suzuki na Tokyo Motor Show 1987, které zde představilo studii 750 Nuda. Kompletně kapotovaný stroj ukazuje celou řadu zajímavých technických řešení.

Suzuki 750 Nuda nepoužívá žádný rám, základem je pohonná jednotka a prostorová voštinová konstrukce vyrobená z uhlíkových vláken. Díky tomu došlo ke snížení hmotnosti, zatímco šasi jako takové je velmi tuhé. Motor pochází z modelu GSX-R, ale byl dále upraven. Například dostal sytém elektronického řízení STECS kontrolující vstřikování i zapalování v závislosti na otáčkách, teplotě, tlaku i objemu nasávaného vzduchu. Převodovka je pětistupňová.

Vzpomínáte? Suzuki Constellation je luxusní crossover s pohonem všech kol a nastavitelným podvozkem

Obě kola používají letmé uložení a obě kola jsou také hnaná hřídeli skrytými v kyvných ramenech. Dělení točivého momentu má na starost viskózní spojka navazující na převodovku. I kola jako taková stojí za pozornost, protože ta přímo v sobě integrují pružně uložené brzdové kotouče. Třešničkou na dortu je pak sedlo uložené tak, aby se mohlo kývat v podélném směru, což usnadní průjezd zatáčkami a světla navíc dostala servomotory, takže dokážou plynule měnit svůj sklon. Díky tomu například při brzdění svítí pořád stejně daleko. Pokud jde o rychlost, Nuda zvládne přibližně 300 km/h.


Mezitím v roce 2017

Milánský veletrh EICMA 2017 přinesl řadu zajímavých novinek, ale jen jednu, která je podobná Suzuki 750 Nuda. Jde o Ducati Panigale V4 S osazené vidlicovým čtyřválcem o objemu 1,1 litru s výkonem až 226 koní. Kromě expresní dynamiky se jezdec může těšit také na spoustu elektronických pomocníků, jako je třeba kontrola trakce, systém usnadňující rychlý rozjezd (Power Launch) nebo systém Wheelie Control EVO. Suzuki 750 Nuda ale bylo hezčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *