Škoda zahajuje výrobu nového atraktivního modelu Octavia s motorem o objemu 1,1 l

[1959] Škoda zahájila výrobu zbrusu nového modelu Octavia. Zákazníci se mohou těšit na atraktivní dvoudveřovou karoserii a spolehlivý motor o objemu 1,1 litru. 

Mladoboleslavská automobilka Škoda oficiálně zahájila výrobu svého nového modelu Octavia. Název Octavia pochází latiny a znamená výraz „osmá“. Jde totiž o osmý model této značky, který přišel po druhé světové válce. Vůz dostal atraktivní dvoudveřovou karoserii dlouhou 4065 mm, širokou 1600 mm a vysokou 1430 mm. Rozvor náprav má hodnotu 2390 mm. Motor je uložen podélně vpředu a poháněna jsou přes čtyřstupňovou manuální převodovku zadní kola.

Vzpomínáte? Škoda Favorit přichází ve speciální edici Decatop. Těšte se na léto

Konkrétně se o pohon stará řadový čtyřválec o objemu 1089 cm3. Jeho maximální výkon dosahuje čtyřiceti koní a točivý moment lehce překračuje 70 Nm. Takové parametry stačí k maximální rychlosti 110 km/h, přičemž spotřeba paliva činí 7,7 l/100 km.

Škoda slibuje kromě spolehlivé techniky a pohodlného interiéru také kvalitní jízdní vlastnosti. Ty jsou dány kromě jiného díky využití technologie vinutých pružin a nasazení zkrutného stabilizátoru na přední nápravu. Brzdy jsou hydraulické bubnové.


Mezitím v roce 2019

Škoda Octavia se začala vyrábět v lednu roku 1959 a to neznamená nic jiného, než že aktuálně slaví šedesáté výročí. Pro Škodu jde o mimořádně důležitý model, protože od roku 1959 se prodalo přes 6,5 milionu exemplářů. Samozřejmě původní Octavia má na tomhle čísle jen malý podíl. Hlavním nositelem prodejního úspěchu byla až novodobá Octavia, která dorazila v roce 1996. První generace vznikla v letech 1959 až 1971 a celkově bylo vyrobeno přes 360 000 exemplářů.

Aktuální generace modelu Octavia přišla v roce 2012 a v roce 2017 prodělala výrazný facelift, který přinesl ony tolik diskutovaná rozdělená světla. Navzdory kritice jde pořád o neuvěřitelně úspěšný automobil. Pro zajímavost, zatímco první Octavia byla ráda, když se dostala na 110 km/h, současný vrchol v podobě verze RS zvládne až 250 km/h a nabídne výkon 245 koní. Octavia dnes už také umí jezdit téměř sama a když přestanete řídit, dokáže sama kontrolovaně zastavit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *