Škoda Favorit přichází ve speciální edici Decatop. Těšte se na léto

[1991] Dva roky poté, co se Škoda Favorit poprvé ukázala na autosalonu v Amsterdamu, byla na stejném místě představena velmi zajímavá verze Decatop s plátěnou stahovací střechou. Tak co, těšíte se na léto?

Nizozemský autosalon Amsterdam Auto Rai patří mezi nejdůležitější evropské podniky a tomu také odpovídá množství novinek, které se zde prezentují. Z pohledu příznivců automobilky Škoda stojí za pozornost zejména Favorit v provedení Decatop, což byl jeden z mnoha zajímavých vystavených exemplářů.

Škoda Favorit Decatop není přímo dílem mladoboleslavské automobilky, jedná se o přestavbu prováděnou holandskou společností De Bickhorst. Vůz přišel o střechu i zadní okno a místo toho dostal plátěnou střechu, kterou lze srolovat dozadu. Klasické páté dveře pak byly vyměněny za výklopné zadní čelo. Samozřejmostí je také bohatá výbava, kdy standard představují kupříkladu litá kola nebo rádio Grundig.

Vzpomínáte? Škoda Octavia se na Novém Zélandu změnila v terénní Trekku

Všechno ostatní zůstalo nezměněno, takže i zde najdeme zážehovou třináctistovku s rozvodem OHV disponující výkonem 62 koní. Zrychlení z nuly na 100 km/h je otázkou zhruba čtrnácti sekund a nejvyšší rychlost se pohybuje kolem 150 km/h.


Mezitím v roce 2017

Aktuálně se bouřlivě slavilo třicáté výročí vůbec prvního představení Škody Favorit, které neproběhlo v Amsterdamu, nýbrž v roce 1987 v Brně. Od té doby se u Škody mnohé změnilo také díky spojení s automobilkou Volkswagen, nicméně fakt, že zájemci o něco z mladoboleslavské produkce se stahovací střechou pořád musí případně využít nějaké individuální přestavby, zůstal. Škoda kabriolet nenabízí a velmi pravděpodobně ani nabízet nebude, protože teď všichni potřebují hlavně SUV (takže jestli kabriolet nakonec přijde, bude jeho základem nějaký crossover). Posledním autem se stahovací střechou přímo od automobilky byla Škoda Element, což je Citigo s amputovanou střechou. Bohužel nejde o vůz určený k prodeji, ale o projekt studentů Škoda Akademie.

Foto: galerie.autorevue.cz