Podívejte se, co přinesl 64. ročník slavného ženevského autosalonu (1994)

[1994] V pořadí už šedesátý čtvrtý ročník ženevského autosalonu přinesl velkou spoustu novinek. Na zdejší výstaviště se sjelo 327 vystavovatelů, kteří dohromady prezentovali přes 1200 různých značek. Nechyběly jak nové modely, tak futuristické koncepty nebo hybridní automobily. 

Audi A8

Hlavní novinkou na stánku Audi byla nová generace luxusního modelu A8 využívající do značné míry hliníkové slitiny. Vrcholný osmiválec nabídne 300 koní.

Bentley Java

Koncept Bentley Java dostal odnímatelnou střechu a osmiválec o objemu 3,5 litru vyvinutý společností Cosworth.

BMW 316i Compact

BMW 316i Compact je jednou z novinek ženevského autosalonu 1994. Čtyřválcová šestnáctistovka je naladěná na 102 koní.

Citroën/Peugeot/Fiat Evasion/806/Ulysse

Trojice automobilek Peugeot, Citroën a Fiat představila svá velkoprostorová MPV 806, Evasion a Ulysse.

Daihatsu Dash 21

Koncept Daihatsu Dash 21 ukazuje podobu ekologických aut budoucnosti. Vůz kombinuje malý tříválec a elektrický motor.

Ferrari F 333 SP

O hlavní hvězdě ženevského stánku Ferrari není pochyb. Pozornost přitahoval závodní speciál F 333 SP.

Fiat Coupé

Fiat kromě velkého Ulysse přivezl také sportovní model Coupé. Stejný vůz prezentovala na svém stánku také společnost Pininfarina.

Opel Tigra

Opel dorazil do Ženevy roku 1994 se zajímavým třídveřovým kupé Tigra.

Kia Sportage

Kia se v roce 1994 ukázala v Ženevě poprvé. Při té příležitosti prezentovala civilizovaný terénní vůz Sportage osazený stálým pohonem všech kol.

Mitsubishi ESR

Další vizi automobilů budoucnosti ukazuje Mitsubishi ESR. Tento stroj má na přední nápravě elektromotor a v elektrickém režimu ujede až 500 km. Vzadu je navíc zážehová patnáctistovka. Koncept zvládne až 200 km/h.
Vzpomínáte? Pařížský autosalon byl zahájen. Světové premiéry přivezla Škoda, Audi, Ferrari nebo Peugeot

(Porsche)Bertone Karisma

Bertone se vytasil s parádním konceptem Karisma. Jde v podstatě o Porsche 911 přestavěné na čtyřmístný sportovní vůz s motorem vzadu.

Renault Argos

Další zajímavý koncept přivezl do Ženevy Renault. Argos je otevřený model pro letní projížďky postavený na základech Renaultu Twingo.

Saab 900 

Saab ukazuje nový model 900 s karoserií kupé i kabriolet. Pod kapotou může být kromě jiného malý šestiválec o objemu 2,5 l.

Subaru Legacy

Subaru přivezlo na ženevský autosalon model Legacy. Kromě sedanu je k vidění i kombi. Pohon všech kol je u aut této značky samozřejmostí.

Subaru Sagres

Subaru zároveň ukázalo také koncept Sagres. Opět jde o futuristický automobil, ovšem s relativně konvenční technikou. Dvoulitrový motor má 203 koní, přes bezstupňovou převodovku jsou poháněna všechna kola.

Toyota RAV4

Příznivci automobilů pro volný čas mohou na stánku Toyoty obdivovat model RAV4 osazený benzinovým dvoulitrem.

Toyota Celica

Další zajímavou novinkou je kupé Celica. Nejsilnější varianta 2.0 GTi Turbo 4WD nabízí pěkných 242 koní.

Volkswagen Concept I

A konečně Volkswagen kromě jiných novinek přivezl do Ženevy také studii Concept I ukazující brouka budoucnosti s karoserií kabriolet.

Mezitím v roce 2019

O 25 let později se nice nezměnilo na skutečnosti, že se opět konal další ročník ženevského autosalonu, dost se ale proměnila skladba prezentovaných aut. Spousta automobilek přivezla sériové nebo téměř sériové elektromobily a to včetně Škody. Automobilový průmysl se chystá na velký přechod směrem k elektrickému pohonu a na letošním ženevském autosalonu to bylo zkrátka vidět více než kdy dříve. Audi ukázalo q4 e-tron (a řadu dalších elektromobilů), Seat model el-Born, Peugeot představil e-208, Kia e-Soul, Honda e Prototype, Mercedes dodávku EQV a takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat.

Staré časy jsou pryč, přichází doba elektrická. Těšíte se?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *