Koncept Autobianchi Runabout ukazuje podobu nového sportovního auta značky Fiat

[1969] Studio Bertone představuje nový koncept Autobianchi Runabout. Vůz inspirovaný závodními motorovými čluny přitáhl značnou pozornost, takže je pravděpodobné, že se nakonec opravdu dočká sériové výroby. 

Italské designové studio Bertone představilo na Turin Motor Show nový koncept Autobianchi Runabout. Inspirací hlavnímu designérovi Marcellu Gandinimu byly závodní motorové čluny. Proto tento dvoumístný roadster dostal dlouhou přední kapotu, proto je posádka usazena až velmi vzadu a proto je motor je u zadní nápravy. Motorové čluny pak výrazně připomíná také ochranný rám nad hlavami cestujících.

Vzpomínáte? Fiat Ecos: Malý elektromobil, který ujede až 100 km

Od lodí se sem nastěhovaly ještě další dva zajímavé prvky. Světlomety jsou umístěné právě až na ochranném rámu za hlavami cestujících. A za druhé, na bocích najdeme výraznou horizontální linii, která imituje čáru ponoru. Stejně jako motorové čluny pak koncept Autobianchi Runabout dostal motor až úplně dozadu, což zdůrazňuje černý plastový kryt. Motor samotný pochází ze zcela nového Fiatu 128, takže se jedná o zážehový čtyřválec o objemu 1,1 litru disponující rozvodem SOHC a výkonem 55 koní.

Veřejnost si tento nesmírně zajímavý koncept mohla poprvé prohlédnout na autosalonu v Turíně.


Mezitím v roce 2018

Asi už víte, o co jde. U konceptu Runabout opravdu nezůstalo. Vzbudil totiž takový rozruch, že se Fiat nakonec pustil do sériové výroby, do které se vůz dostal jako model X1/9. Šlo o velmi originálně tvarovaný automobil, který působí atraktivně i v dnešní době. Zajímavé na celém příběhu je ale to, že Marcello Gandini začal na projektu Runabout pracovat v prosinci 1968. Dá se říci, že se Fiat X1/9 začal rodit přesně před půl stoletím.

V dnešní době Fiat prodává „nástupce“ v podobě modelu 124 Spider. Vůz vznikl ze spolupráce s Mazdou, takže jde o příbuzného modelu MX-5. Také je dvoumístný a také má pohon zadních kol, motor je ale uložen klasicky vpředu. Vrcholná verze Abarth 124 Spider nabízí výkon 170 koní, schopnost zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,8 s a nejvyšší rychlost činí 232 km/h.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *