Hispano Suiza Dubonnet Xenia: Avantgarda v leteckém stylu

[1938] Luxusní značka Hispano Suiza přichází s velmi moderním kupé pojmenovaným jako Dubonnet Xenia. Má téměř osmilitrový motor a dokáže uhánět rychlostí až 160 km/h. 

Španělská značka Hispano Suiza začala působit na trhu s automobily v roce 1904. Kromě jiných zajímavých modelů z minulosti aktuálně přichází s luxusním kupé Dubonnet Xenia plným nejrůznějších originálních řešení v čele s výrazně aerodynamicky tvarovanou karoserií.

Její tvary má na svědomí specialista na aerodynamiku Jean Andreau a karoserii samotnou vyrobila luxusní karosárna Jacques Saoutchik. Kromě jiného zaujme například řešení dveří, které se neotevírají klasicky, nýbrž se posouvají podél karoserie směrem vzad. Také tohle, spolu s mnoha dalšími prvky, má původ v letectví. Nejde o náhodu. André Dubonnet, který za modelem Dubonnet Xenia stojí, působil v první světové válce jako letec.

Vzpomínáte? Nová Škoda Rapid dostala dvoulitrový řadový šestiválec. Zvládne až 130 km/h

Zhruba 5,5 m dlouhé extravagantní kupé pohání obrovský řadový šestiválec o objemu 7983 cm3. Jeho výkon je 162 koní, převodovka je manuální čtyřstupňová. Nejvyšší rychlost činí 160 km/h. Vůz využívá také posilovač brzd a nezávislé zavěšení obou náprav. Přesně řečeno jde o řešení Hyperflex pracující s vinutými pružinami. Hispano Suiza Dubonnet Xenia zkrátka nabízí kombinaci nevšedního designu, luxusu, komfortu a vynikající dynamiky.


Mezitím v roce 2019

Značka Hispano Suiza se na začátku nového milénia přihlásila o slovo několika koncepty, ale nic velkého z toho nebylo. Teď se hlásí o slovo znovu. Na letošním autosalonu v Ženevě představí model Carmen, který má navázat právě na Dubonnet Xenia. První fotky ukazují, že si inspiraci bude brát především design, ostatní věci budou naprosto o něčem jiném.

Carmen totiž nedostane osmilitrový spalovací motor, ale elektrický pohon. Základem navíc bude karbonový monokok. Uvidíme, co z tohoto nejnovějšího modelu Hispano Suiza nakonec vznikne. Podle dostupných zpráv to bere tato značka vážně. S vývojem totiž pomáhá společnost QEV Technologies a ta už nějakou dobu působí v seriálu elektrických formulí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *