Elektromobil značky Škoda zvládne na jedno nabití 80 km a maximálně jede 80 km/h

[1992] Škoda Plzeň začala vyrábět první u nás sériově produkovaný elektromobil. Model Eltra vychází ze Škody Favorit, jen vyměnil spalovací motor za motor elektrický. 

Škoda Eltra se začala rodit na přelomu osmdesátých a devadesátých let coby projekt speciálně určený pro švýcarský trh. Tam totiž na rozdíl od zbytku Evropy panuje poměrně zajímavá poptávka po elektricky poháněných automobilech. Projekt organizovaný několika málo soukromníky byl původně nabídnut automobilce Škoda, nicméně ta zájem neprojevila. Přestavby elektricky poháněných Favoritů si tak nakonec vzala za své Škoda Plzeň.

Oproti původním plánům, podle kterých se měly do Švýcarska dodávat Favority bez motoru a instalace elektrické části pohonu měla probíhat až namístě, došlo ke změně. Výzkumný a vývojový ústav elektrických strojů točivých v Brně vyvinul nový elektromotor a přestavba tak může být realizována přímo v Československu.

Vzpomínáte? Škoda představuje nový hatchback. V mnoha směrech přináší revoluci

Škoda Eltra používá stejnosměrný elektromotor o výkonu 15,5 kW. Zajímavé je spojení se čtyřstupňovou manuální převodovkou. Nejvyšší rychlost tohoto nového elektromobilu je 80 km/h. Elektrická energie je uložená ve čtrnácti olověných akumulátorech, kdy každý má 6V a 180 Ah. Celkově Škoda Eltra ujede na jedno nabití až 80 km.


Mezitím v roce 2019

Škoda Eltra byl sice první sériově vyráběný elektromobil u nás, ale celý projekt se nedočkal úspěšného konce. Kvůli vývoji vlastního elektromotoru se totiž příchod Eltry na švýcarský trh opozdil a v době, kdy bylo auto hotové, už ve Švýcarsku poklesla poptávka po elektromobilech. Eltra tak byla odsouzena do role zajímavé exotiky, která nakonec neměla uplatnění.

O necelých třicet let později je ale situace úplně jiná. Elektromobily už chce nejen Švýcarsko, ale celá EU a výrobci je chtě nechtě připravovat musí. Koncern Volkswagen proto vyvinul elektrickou platformu MEB, na které bude už letos představí první sériový vůz. Druhým v rámci německého koncernu má být Seat el-Born, což je koncept prezentovaný na aktuálním ženevském autosalonu a jako třetí v pořadí nabídne stejnou techniku také Škoda. Stane se tak už příští rok, přičemž opět na aktuálním autosalonu v Ženevě je k vidění koncept naznačující podobu takového auta.

Nová elektrická Škoda se jmenuje Vision iV a oproti Škodě Eltra prodělala opravdu značný pokrok. Dva elektromotory v kombinaci s 83kWh lithium-iontovými akumulátory nabízí výkon 306 koní, schopnost akcelerovat z nuly na 100 km/h za 5,9 s , nejvyšší rychlost 180 k a zejména násobně větší dojezd. Ten je podle přísnější normy WLTP 500 km. Škoda také slibuje autonomní řízení, konektivitu, odemykání mobilním telefonem, kamery místo zrcátek a tak dále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *