1987: Ferrari představuje nový supersport. Přivítejte model F40

[1987] Automobilka Ferrari se při příležitosti oslav 40. výročí pochlubila opravdu neuvěřitelným autem. Přivítejte dech beroucí supersportovní model Ferrari F40.

Ferrari už delší dobu pracovalo na závodním speciálu pro skupinu B, jenže než vývoj skončil, byla tato skupina zrušena. Enzo Ferrari se tak uchýlil k celkem odvážnému kroku, když nechal vývoj dokončit a automobil nabídl běžným zákazníkům do běžného provozu. Technicky nová F40 vychází z 288 GTO Evoluzione, navíc ale přidává řadu zajímavých řešení. Například jsou zde použity materiály jako kevlar nebo karbonová vlákna. Také proto je italská novinka tak lehká. Váží pouze 1,1 tuny.

O tuto nízkou hmotnost se stará dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 2,9 litru. Ten disponuje výkonem 478 koní a točivým momentem 577 Nm, přičemž spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou. Je zřejmé, že dynamika bude těžko uvěřitelná a ona taková opravdu je. Z nuly na 100 km/h akceleruje F40 za 4,1 s, z nuly na 200 km/h potřebuje italský supersport jen 12 sekund a nejvyšší rychlost činí 324 km/h.

Vzpomínáte? Vector W8 Twin Turbo: Americká raketa s výkonem 600 koní zvládne až 322 km/h

Ferrari slíbilo výrobu striktně omezené série. Důvodem je kromě jiné extrémně drahá výroba, kterou mají na svědomí právě moderní lehké materiály. Například sací potrubí, kryt hlavy válců nebo část převodovky jsou vyrobeny z hořčíkové slitiny a ta je oproti klasickém hliníku pětkrát dražší. Dohromady vznikne 450 exemplářů, kdy jeden vyjde na 410 000 DM. Všechny už ale údajně mají svého majitele.


Mezitím v roce 2017

Zatímco Ferrari F40 představovalo před třiceti lety naprostý vrchol nejen pro značku Ferrari, ale v kategorii supersportů obecně, z dnešního pohledu je to pouze takové docela rychlé kupé. O třicet let později totiž tato automobilka ukázala na autosalonu ve Frankfurtu opět nový model. Jmenuje se Portofino a v nabídce značky představuje základní nejdostupnější model. Přesto je téměř ve všech směrech lepší než F40. Výkon motoru je 600 koní, vrchol točivého momentu 760 Nm, zrychlení z nuly na 100 km/h vůz zvládne za 3,5 s a maximálně jede 320 km/h.

1 komentář: „1987: Ferrari představuje nový supersport. Přivítejte model F40

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *